piątek, 18 listopad 2016 19:06

Służew ma Orła Piastowskiego

Napisane przez  Anna Tomasik
Służew ma Orła Piastowskiego Fot. Anna Tomasik

– Witam mieszkańców, członków spółdzielni i wszystkich zaproszonych gości. Dziękuję za waszą obecność – powiedział na wstępie Grzegorz Jakubiec, prezes Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej „Służew nad Dolinką” podczas niecodziennego wydarzenia, jakie miało miejsce w minioną niedzielę o godzinie 15.00 na warszawskim Służewiu.

Po wspólnym odśpiewaniu hymnu narodowego nastąpiło uroczyste odsłonięcie Orła Piastowskiego dla upamiętnienia 1050-lecia chrztu Polski, którego dokonali Grzegorz Jakubiec wraz z projektantem pomnika, Bogusławem Niedźwieckim. Pomnik, który powstał w pracowni kamieniarsko-rzeźbiarskiej Wacława Jeżyny, dumnie stoi pomiędzy budynkami przy ulicy Bacha 34A i Batuty 7D. A wyryty na nim napis: „Bez Chrztu nie byłoby Narodu Polskiego 966-2016” mówi sam za siebie.

„Działo się w Warszawie, w dniu 13 listopada 2016 roku, w czasie, gdy Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej był Andrzej Duda, a Prezydentem Miasta Stołecznego Warszawy była Hanna Gronkiewicz-Waltz, za pontyfikatu Ojca Świętego Franciszka, Przeorem Dominikanów na Służewie był o. Robert Głubisz, a Proboszczem Parafii p.w. św. Dominika był o. Krzysztof Michałowski, przewodniczącym Rady Nadzorczej SM „Służew nad Dolinką” był Rafał Miastowski, a prezesem Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej „Służew nad Dolinką” był Grzegorz Jakubiec. Pomni 1050-lecia Chrztu Polski wszem i wobec, a i każdemu z osobna, ku wiecznej pamięci wiadomym czynimy, że z woli mieszkańców Osiedla Spółdzielni Mieszkaniowej „Służew nad Dolinką” w Warszawie, dla umacniania wiary ojców naszych, staraniem ludzi dobrej woli, którym nie obcy jest patriotyzm i moc tworzenia przyszłości dla dzieci naszych, ufundowano Orła Piastowskiego powstałego w Pracowni Wacława Jeżyny według projektu Bogusława Niedźwieckiego. Uroczystość owa miała miejsce w pierwszą niedzielę po obchodach Święta Niepodległości Polski A.D.2016, a własnoręcznym podpisem Akt ten potwierdzili obecni podczas uroczystości” – czytamy treść aktu erekcyjnego pomnika 1050-lecia chrztu Polski.

Gdy pomnik był już poświęcony odśpiewano „Rotę” Marii Konopnickiej, a następnie spacerkiem wszyscy udali się do siedziby Służewskiego Domu Kultury. Tam dokonano podpisania aktu erekcyjnego.

Wydarzeniu towarzyszył koncert „Polskie drogi do Niepodległości” w wykonaniu artystów Filharmonii im. Romualda Traugutta oraz imponująca wystawa… orłów autorstwa Bogusława Niedźwieckiego, warszawskiego plastyka i rzeźbiarza. – Orzeł jest ważny dla Polaków, wszędzie, na całym świecie, ważny dla Polonii. Żeby lepiej trafić do odbiorców i współczesnej młodzieży, i żeby dać świadectwo – podkreśla artysta.

Część muzyczną wypełniły pieśni z powstania listopadowego, powstania styczniowego i powstania warszawskiego, a także z okresu odzyskiwania przez Polskę niepodległości w roku 1918.

Anna Tomasik