czwartek, 08 czerwiec 2017 19:18

Kameralne w ogrodach

Napisane przez 

Jak co roku w czerwcu mieszkańcy starej Sadyby otwierają swoje ogrody, by wspólnie z sąsiadami i sympatykami osiedla cieszyć się lokalną twórczością i historią. Podczas festiwalu Otwarte Ogrody każdy będzie mógł posłuchać koncertów, wziąć udział w wernisażach zdjęć i malarstwa, wysłuchać starych opowieści, obejrzeć film, potańczyć do dawnych melodii.

W piątek, 9 czerwca o 20.00 posłuchamy szemranych piosenek, muzyki na żywo i dialogów prowadzonych warszawską gwarą przez aktorów. Spektakl „Warszawiaki na Sadybie” odbędzie się w ogrodzie kamienicy przy Morszyńskiej 7 (wejście od Okrężnej).

W sobotę, 10 czerwca o 17.00, pozostaniemy w stylistyce międzywojnia, ale w wersji zdecydowanie bardziej eleganckiej, inspirowanej powojenną twórczością byłego mieszkańca Sadyby, Jeremiego Przybory, i jego kompana z Kabaretu Starszych Panów – Jerzego Wasowskiego. Na podstawie ich historii powstało przedstawienie muzyczne „Sąsiedzi” - o tym, jak to Pani A i Pani B przeprowadzają się z dużego do średniego miasta, gdzie poznają wiele ciekawych osobowości, tytułowych sąsiadów. Spektakl zagrają zdolne dzieci z „Małej Filmówki”. Temat nawiązuje wprost do Kabaretu Starszych Panów, stąd i miejsce przedstawienia będzie nieprzypadkowe – skwer Starszych Panów.

W niedzielę, 11 czerwca, królować będą opowieści. Po południu najpierw o babcinych zegarach mówić będzie kolekcjoner, Jan Szymański, potem varsavianista Jarosław Wojciechowski opowie o tym, jak wyglądało życie artystyczne w przedwojennej stolicy i jaką rolę odgrywały w nim kobiety. O 21.00, reżyser Marcin Giżycki pokaże na podwórku kamienicy, w której mieszka, historię muzyka, ucznia Brunona Schulza. W filmie dokumentalnym wyświetlanym na fasadzie domu, bohater ze swadą opowiadać będzie o swoim nauczycielu i życiu w polsko-żydowsko-ukraińskim miasteczku.

Największe tłumy zgromadzi coroczny hit sobotniego wieczoru – potańcówka w starym stylu z muzyką na żywo, na skwerze Starszych Panów w świetle latarni gazowych od godz. 19.00.

Festiwal Otwarte Ogrody to również wiele atrakcji dla dzieci. Najpierw już o 9 rano w sobotę będą mogły spróbować swych sił w biegu dookoła skweru Ormiańskiego. Zaraz potem Pracownia Sztuki Dziecka będzie wspólnie z nimi lepić potwory-„dziwnostwory” z piasku na plaży Jeziorka Czerniakowskiego. O 13.00 w sobotę gra miejska dla każdego! "Continuum 2, czyli Banany na Sadybie", oparta na sadybiańskich książkach: „Czarny Parasol” A. Bahdaja i „Banany z cukru pudru" B. Caillot Dubus i A. Karkowskiej. Wciel się w Detektywa Departamentu Czasu i rozwiąż kryminalne zagadki Sadyby z przeszłości i przyszłości.

Festiwal Otwarte Ogrody na Sadybie organizuje Towarzystwo Miasto Ogród Sadyba. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli:Polski Komitet ds. UNESCO, Marszałek Województwa Mazowieckiego oraz Urząd Dzielnicy Mokotów.

Patronatem medialnym Festiwal objęły: tygodnik „Południe”, Radio dla Ciebie, Sadyba24.

Szczegółowy program festiwalu jest dostępny na stronie http://www.miasto-ogrod.sadyba.waw.pl/index.php?op=articles&opa=display&id=164